Menstrualne energije (1 Viewer)

mia

Active member
Joined
Sunday 05.09.2021
Messages
62
Pojam “menstrualni” upotrebljava se u smislu ‘svega što se povezuje s cijelim mjesečnim ciklusom’, a ne samo s razdobljem krvarenja.

Usmjerenost i aspekti kreativnih energija menstrualnog ciklusa promjenljivi su, dvojaki, a povezani s ciklusom maternice. Ako se jajašce oslobođeno ovulacijom oplodi, te se energije izražavaju oblikujući nov život, no ako se jajašce ne oplodi, tada ta energija poprima neki drugi oblik u ženinu životu.

Energije menstrualnog ciklusa ne treba ograničavati niti kontrolirati – njihovo blokiranje ili zauzdavanje može dovesti do toga da postanu destruktivne. Tu energiju valja prihvatiti kao tok koji će se na sebi svojstven način izraziti.
Kad se suprotstavljamo tom toku, možemo prouzročiti bol, bilo fizičku bilo duhovnu, jer žena koja se opire, bori se protiv vlastite prirode. Posljedice opiranja često mogu biti agresija, bijes i frustracija.

Menstrualne energije svoj izraz pronalaze u mnogim oblicima ženine stvaralačke prirode. Povlačenje iz društva u vrijeme krvarenja bilo je prirodan izraz energija menstruacije. Bilo je to vrijeme za poučavanje i učenje, vrijeme za upotrebu kolektivne energije cijele skupine žena koje u tom trenutku imaju menstruaciju.

Osama tijekom puberteta izvorno nije imala negativan predznak: naprotiv, predstavljala je priliku da mudre žene pouče mlade djevojke o prirodi ženskog tijela, o novim energijama koje su tek osvještavale, o duhovnim tradicijama koje su uz ta događanja pristajale. Takav je pristup značio da će mlada žena nakon puberteta biti u ravnoteži i skladu sa svojom prirodom, da će biti sposobna svoje energije upotrijebiti za dobrobit zajednice i okoline.

Iskustvo ciklusa svake žene različito je, a zamisli u Crvenom mjesecu osmišljene su tako da budu prilagodljive pojedinoj čitateljici i da odgovore na njezine osobne potrebe. Pristup je u knjizi dvojak. Velik dio učenja i zamisli u vezi s menstrualnim ciklusom, iako ih u suvremenom društvu nema, nalazi se u mnogim legendama, mitovima, narodnim pričama i dječjim pripovijetkama.

U Crvenom mjesecu ponuđena su tumačenja nekih od tih poznatih pripovijetki, a njihov zajednički simbolizam koristi se i u novoj pripovijetci Buđenje
(drugo poglavlje), koja služi kao osnova za lakše razumijevanje ciklične prirode ženstva. Iako koncepti i struktura znatno olakšavaju razumijevanje, potrebno ih je potvrditi osobnim iskustvom. Stoga se u knjizi iznose načini kako da čitateljice osvijeste vlastiti menstrualni ciklus radeći na sebi iz mjeseca u mjesec.

Ta se dva pristupa u knjizi međusobno isprepliću. Priče i mitovi koji sadrže prikaze povezane s menstrualnim ciklusom izrasli su iz osobnih iskustava žena, i stoga su sredstvo koje suvremenoj ženi može pomoći da shvati vlastita iskustva ciklusa.
U cijeloj se knjizi praktičnim sugestijama i vježbama, ističe važnost osvještavanja, a mnoge od njih, a možda čak i sve, lako se mogu uklopiti u svakodnevni život.

U Crvenom se mjesecu kao menstrualno iskustvo tretira ukupan ciklus, a ne samo vrijeme krvarenja. U knjizi su ponuđeni vodstvo i praktični savjeti o načinima povezivanja s energijama menstrualnoga ciklusa, a razmatraju se i načini na koje bi žene mogle svoja znanja prenijeti svojim kćerima i drugim ženama.

Izvor: Miranda Gray, Crveni Mjesec
 

Users who are viewing this thread

Top